#2 Amerika iki Kolumbo ir ne tik. Piratų monetos – Maquiquinos

Makukina (Macuquina) – įdomi moneta, apie kurią Lietuvoje nekalbama, tačiau dauguma besidominčių monetomis ją žino ar yra matę filmuose apie piratus! Pinigas cirkuliavęs XVI – XVIII a. Lotynų Amerikoje, taip pat ir Karibų regione ir aišku Ispanijoje. Kiek man žinoma, metalo detektorių mėgėjai kelis vienetus aptiko net ir Lietuvoje!

Iš kur kilo pats žodis Makukina nesutariama – arba iš arabiško Machuch arba iš kečujų kalbos Makkaikuna arba tiesiog macay, kas ir reiškia monetos pagamino būda, kalant. Tačiau greičiausiai monetų pavadinimas bus kilęs iš kečujų (buvusios oficialios inkų imperijos kalbos).

Naujų monetų poreikis atsirado užkariavus Amerikas – reikėjo skatinti prekybą, įsisavinti užgrobtas teritorijas ir brangiuosius metalus, kad jie duotų dar daugiau naudos. Šios monetos buvo pradėtos kaldinti Naująjame pasaulyje – iš pradžių pirmoji kalykla 1536 m. buvo atidaryta Meksike, vėliau 1552 m. Santo Dominge, 1565 m. Limoje bei 1573 m. Potosyje (La Plata), kiek man žinoma, kaldinta ir Bogotoje nuo 1626 m.

Monetos išsiskiria savo masyvumu ir pagaminimo principu – jos buvo kalamos ir susidėvėjus ar trūkus spaudui, todėl dažniausiai nepasižymi išskirtine kokybe. Atpažinti jas nesunku – vienoje pusėje herbas, kitoje kryžius, o pati moneta netaisyklingos formos – identiškų  ar kuo taisyklingesnės formos monetų savaime suprantama tuomet nesistengta pagaminti.

Pirmųjų monetų spaudus graveriai turėjo pagaminti pagal pavyzdžius atplukdytus iš Ispanijos, tačiau dėl prasto graverių darbo ar įgūdžių stokos nauji spaudai jau buvo žemos kokybės, dažnai ant monetų nesimatė datos ar kalyklos inicialų. Monetos buvo skirtingų nominalų – 1, 2, 4, 8 realų vertės (čia dar nesinaudota dešimtaine sistema).

Kol dar nebuvo kokybiško lygaus gurto gamybos technologijos, šios monetos kaip ir dauguma kitų to meto pinigų buvo šiek tiek apkarpomos padirbinėtojų, o Potosio kalykloje buvo kilęs skandalas dėl žemesnės kokybės sidabro šiose monetose. XVII amžiuje Makukinas pradėta keisti kur kas kokybiškesnėmis monetomis Eskudo (skydais) ir Realais.

Patinka? Tuomet pavaišink autorių puodeliu kavos!

Tekstų ruošimas, pakankamai kokybiško tinklalapio išlaikymas bei sisteminiai atnaujinimai reikalauja nemažai pastangų, laiko ir lėšų. Viskas turi savo kainą, o įdomiosios istorijos tinklaraščio projektui vystyti ir auginti reikia ir JŪSŲ paramos.

Tai padaryti galite tik per Paypal, paspaudę ant mygtuko “Donate” arba Patreon platformoje paspaudę nuorodą  https://www.patreon.com/praeitiespaslaptys

Komentuok su Facebook paskyra!

sarunas

sarunas