#2 Amerika iki Kolumbo ir ne tik. Piratų monetos – Maquiquinos

Makukina (Macuquina) – įdomi moneta, apie kurią žino nedažnas, tačiau dauguma jų matę filmuose apie piratus. Šie pinigai cirkuliavo XVI – XVIII a. Lotynų Amerikoje, Karibų regione ir aišku Ispanijoje. Tai, kad kartais šios monetos randamos ir Lietuvos teritorijoje, tik paliudija,  kaip plačiai praeityje buvo išvystyti prekybiniai santykiai tarp vidurio Europos valstybių bei Abiejų Tautų Respublikos.

Iš kur kilo pats žodis Makukina nesutariama – arba iš arabiško Machuch arba iš kečujų kalbos Makkaikuna arba tiesiog macay, kas reiškia monetos pagamino būda, kalant. Visgi, greičiausiai  šių monetų pavadinimas bus kilęs iš kečujų (buvusios oficialios inkų imperijos kalbos). Tai yra bendrinis pavadinimas, naudojamas įvardinti panašias, tačiau skirtingų nominalų monetas, pasižyminčias tais pat bruožais.

Naujų monetų poreikis atsirado užkariavus Amerikas – reikėjo skatinti prekybą, įsisavinti užgrobtas teritorijas ir brangiuosius metalus, kad jie duotų dar daugiau naudos. Šios monetos buvo pradėtos kaldinti Naująjame pasaulyje – iš pradžių pirmoji kalykla 1536 m. buvo atidaryta Meksike, vėliau 1552 m. Santo Dominge, 1565 m. Limoje bei 1573 m. Potosyje (La Plata), kiek man žinoma, kaldinta ir Bogotoje nuo 1626 m.


Monetos išsiskiria savo masyvumu ir pagaminimo principu – jos buvo kalamos ir susidėvėjus ar  trūkus spaudui, todėl dažniausiai nepasižymi išskirtine kokybe. Atpažinti jas nesunku – vienoje pusėje herbas, kitoje kryžius, o pati moneta netaisyklingos formos – identiškų  ar kuo taisyklingesnės formos monetų savaime suprantama tuomet nesistengta pagaminti.

Pirmųjų monetų spaudus juvelyrai turėjo pagaminti pagal pavyzdžius atplukdytus iš Ispanijos, tačiau dėl prasto juvelyrų darbo ar įgūdžių stokos nauji spaudai jau buvo žemos kokybės, dažnai ant monetų nesimatė datos ar kalyklos inicialų. Monetos buvo skirtingų nominalų – 1, 2, 4, 8 realų vertės (čia dar nesinaudota dešimtaine sistema).

Patinka? Tuomet pavaišink autorių puodeliu kavos!

Tekstų ruošimas, pakankamai kokybiško tinklalapio išlaikymas bei sisteminiai atnaujinimai reikalauja nemažai pastangų, laiko ir lėšų. Viskas turi savo kainą, o įdomiosios istorijos tinklaraščio projektui vystyti ir auginti reikia ir JŪSŲ paramos.

Tai padaryti galite tik per Paypal, paspaudę ant mygtuko “Donate” arba Patreon platformoje paspaudę nuorodą  https://www.patreon.com/praeitiespaslaptys

Komentuok su Facebook paskyra!

sarunas

sarunas