0

Siaurukas Zarasų rajone

Žinau, kad  mano tinklaraštį skaito nemažai zarasiečių ir pats iš ten kilęs, ta proga reik apie savo kraštą šiek tiek įdomybių parašyti. Šį kart – apie Zarasų siauruką. Mažai kas žino, kad ir čia geležinkeliukas buvo. Tiesa, senokai.

1915 metais karo reikmėms vokiečiai nutiesė siaurąjį geležinkelį (60 cm pločio) Zarasų rajone. Nuo Pasmalvių (Visagino) per Zarasus iki Eglainės Latvijoje (apie 70 km), iš viso kursavo 34 lokomotyvai.

Siaurukas naudotas karinėms reikmėms, t.y. amunicijos, medžio, maisto, statybinių medžiagų gabenimui. Dabar traukinukas žavi, bet anksčiau tai buvo normali transporto priemonė atitinkanti savo laikmetį. Bėgiai buvo lengvi ir paprastai montuojami. Buvo ir daugiau tokių geležinkeliukų pavyzdžiui Dūkštas-Druja. Į Zarasus traukinys įvažiuodavo iš Petruniškių pusės, per tiltą buvusį šalia dabartinio kuriuo visi važiuojame.

Iš fronto į atostogas vykstantiems kariams skirtas traukinys. Stotelė Neuhof, Stelmužės apylinkės (1916-1917 m.)

Viena siauruko atšaka vedė į Laukesos dvarą, o kita į Sarokiškio vienkiemį. Taip pat buvo kelios atšakos pačiam mieste. 1924 geležinkeliukas buvo nurinktas, vienas iš argumentų – dūmai ir žiežirbos nuo kurių mieste pasitaikydavo gaisrų (tada ypač apie ekologiją nieks negalvojo).

Lyduvėnų geležinkelio tiltas (Raseinių raj.). Štai kam vokiečiai naudojo mūsų miškų medieną…

http://narrow.parovoz.com/emb/index.php?ID=1841

Patinka? Tuomet pavaišink autorių puodeliu kavos!

Tekstų ruošimas, pakankamai kokybiško tinklalapio išlaikymas bei sisteminiai atnaujinimai reikalauja nemažai pastangų, laiko ir lėšų. Viskas turi savo kainą, o įdomiosios istorijos tinklaraščio projektui vystyti ir auginti reikia ir JŪSŲ paramos.

Tai padaryti galite tik per Paypal, paspaudę ant mygtuko “Donate” arba Patreon platformoje paspaudę nuorodą  https://www.patreon.com/praeitiespaslaptys

Komentuok su Facebook paskyra!

sarunas

sarunas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *