#6 Amerika iki Kolumbo ir ne tik. Interviu su vienu iš 2014 – 2018 m. Jungtinės Rusijos-Japonijos-Ekvadoro archeologinės ekspedicijos vadovų dr. Andrej Tabarev

Novosibirsko,Vladivostoko bei Tohoku universitetų archeologai kartu su kolegomis Ekvadore 2014 – 2015 bei 2017 – 2018 metais vykdė archeologinius kasinėjimus „Real Alto“ ir “Loma Atahualpa” senovės gyvenvietėse, tyrinėjo vieną seniausių archeologinių kultūrų Pietų Amerikoje – Valdiviją (ši kultūra pristatyta pirmoje šio straipsnio dalyje). Apie jungtinę archeologinę ekspediciją ir naujausius tyrimus išskirtiniame interviu kalbamės su Novosibirsko universiteto Užsienio archeologijos katedros vedėju, istorijos mokslų daktaru Andrej Tabarev. 

Kasinėjimų metu archeologai rado kelių piramidžių bei gyvenamųjų pastatų liekanų, moteriškų figūrėlių iš molio bei minkšto akmens taip pat dvi ritualines figūrėles skirtas laidotuvių apeigoms. Ekspedicijos metu aptikta seniausios keramikos likučių visame Pietų Amerikos žemyne (San Pedro kompleksas, Real Alto). 4600 BP (BP – before present, mokslo kalba tai reiškia metus iki šių dienų, tačiau atskaitos tašku pasirinkti 1950 metai, taigi skaičiuojama iki jų) – tokia seniausia data nustatyta moderniu greitintuvų masės spektrometrijos metodu (AMS) tiriant keramikoje išlikusias organines daleles.

Apie jungtinę archeologinę ekspediciją ir naujausius tyrimus  išskirtiniame interviu kalbamės su Novosibirsko universiteto Užsienio archeologijos katedros vedėju, istorijos mokslų daktaru Andrej Tabarev.

Visai nesenai sugrįžote iš kasinėjimų Ekvadore – baigėte jau ketvirtąjį ekspedicijų sezoną. Kodėl jūs, Sibiro universitetų archeologai, drauge su japonais sumanėte rengti archeologines ekspedicijas į Ekvadorą? Kaip prasidėjo jūsų bendradarbiavimas?

Rusų archeologai dar niekad anksčiau nebuvo rengę ekspedicijų į Pietų Ameriką. Jau senai domimės ankstyvosios keramikos kultūromis, pereinamuoju laikotarpiu iš paleolito į neolitą – buvusia riba, kuomet kito akmens amžiaus žmogaus gyvenimo būdas, nuo medžiotojų rankiotojų bendruomenių buvo pereinama prie sėslesnio gyvenimo būdo, pradėta gaminti keramika. Mus, kaip ir japonų archeologus domina ankstyvųjų keraminių kultūrų atsiradimas visame Ramiojo vandenyno regione.

Real Alto radiniai – Valdivijos keramika ir  mokslininkus nustebinęs, keistai palaidotas žmogaus skeletas.  Mokslininkai mano, kad keramika ritualų metu būdavo sudaužoma.

Kaip vyko pasirengimas pirmajai ekspedicijai? Kiek žinau ruošėtės net daugiau nei ketverius metus. Su kokiais sunkumais susidūrėte ir ar viskam pavyko tinkamai pasirengti?

Taip, iš tiesų ekspedicijai  ruoštis pradėjome 2010 tačiau tik 2014 metais išvykome į Ekvadorą. Buvo labai sunku gauti finansavimą, tačiau Tolimųjų rytų Federalinio universiteto (Vladivostoke) mokslinių fondų dėka ekspedicija į Pietų Ameriką tapo įmanoma. Tačiau finansavimą turime tik vienam sezonui – siekdami ilgamečio projekto, kaskart turime pildyti begalę dokumentų.

Kokias archeologinių kasinėjimų metodikas taikote darbui tropiniame klimate?

Tiesą sakant, nieko ypatingo – taikome tuos pat archeologinius metodus kaip ir kasinėjimams Azijoje, Sibire. Siekdami geriau pažinti stratigrafiją bei grunto ypatybes pirmąjį ekspedicijos sezoną paskyrėme daugiau bandymams nei tiriamiesiems kasinėjimams. Tropiniame grunte kolagenas neišlieka – negalime atlikti DNR tyrimų, labai svarbių dirbant su E. Estrados hipoteze. Tačiau galime pasidžiaugti, kad išlieka šiek tiek organikos – tyrimuose labai padeda C14 radioaktyviosios anglies datavimas.

Su kuriais Ekvadoro praeities etapais dirbote praeitoje ekspedicijoje, kokią praeitį bandėte atkurti?

Tyrimai Ekvadoro pakrantėje apėmė pereinamąjį laikotarpį tarp dviejų akmens amžiaus kultūrų – neolitinės Las Vegas (10 – 6000 BP) ir paleolitinės, jau keramikos gamyba ir ankstyvąja žemdirbystę užsiėmusios Valdivijos kultūros (5500 – 3500 BP).

Kokie buvo 2018 m. kasinėjimai, iš kurių sugrįžote visai nesenai? Jei ne paslaptis, ką naujo pavyko atrasti, sužinoti?

Paskutinės ekspedicijos metu kasinėjome akmens amžiaus stovyklavietę vietovėje „Loma Atahualpa“, radome tris palaidojimus ir šiuo metu laukiame C14 radioaktyviosios anglies tyrimų rezultatų datavimui patikslinti.

Kokie jūsų planai ateityje ir kokį potencialą matote ateinančiuose kasinėjimuose, į ką koncentruositės?

Su optimistiškomis nuotaikomis tikimės, kad 2019 m. tęsime kasinėjimus Loma Atahualpoje, bet vėlgi viskas priklausys nuo būsimo finansavimo.

Ir klausimas pabaigai – kas įkvėpė ar paskatino domėjimąsi prieškolumbinių civilizacijų praeitimi, kaip viskas prasidėjo?

Nemanau, kad mano atveju buvo kažkas ypatingo – susidomėjimas atsirado mokykloje, jam įtakos turėjo kai kurios knygos, tuometinė dokumentika. Pirmą kartą į Pietų Ameriką atvykau būdamas 47 metų, bet su labai gera teorine ir praktine patirtimi – viskas turi būti savo laiku.

Dėkoju už pokalbį.

Patinka? Tuomet pavaišink autorių puodeliu kavos!

Tekstų ruošimas, pakankamai kokybiško tinklalapio išlaikymas bei sisteminiai atnaujinimai reikalauja nemažai pastangų, laiko ir lėšų. Viskas turi savo kainą, o įdomiosios istorijos tinklaraščio projektui vystyti ir auginti reikia ir JŪSŲ paramos.

Tai padaryti galite tik per Paypal, paspaudę ant mygtuko “Donate” arba Patreon platformoje paspaudę nuorodą  https://www.patreon.com/praeitiespaslaptys

Komentuok su Facebook paskyra!

sarunas

sarunas