0

Auksinio penkiasdešimtličio istorija

1924 metais, Seimui priėmus Monetų įstatymą valstybės iždui buvo sutekta teisė kaldinti ir į apyvartą leisti metalines monetas iš aukso, sidabro bei vario – aliuminio.  Įstatyme taip pat buvo numatyta galimybė kaldinti 7,53 g. gryno aukso ir 8,35 g. svorio 50 litų monetas.

Parengti monetų projektus ministrai pavedė skulptoriui Juozui Zikarui, taigi 1925 metais Didžiojoje Britanijoje buvo nukaldintos pirmosios lietuviškų litų ir centų monetos. Deja, dėl to meto ekonominių priežasčių, auksinė 50 litų moneta liko tik projekte. Tuomet tai būtų buvęs tikrai stambus pinigas. Vienas iš argumentų kodėl įdėjos buvo atsisakyta –  auksinės monetos dėl aukso minkštumo apyvartoje dėvisi pakankamai greitai.

Yra išlikę tik keli J.Zikaro nebaigti auksinės monetos averso ir reverso modeliai. Vienas jų M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, kitas JAV,  Mičigane.

Reverse kuriame vaizduojamas artojas, liko nebaigtas arklys, nėra ir nominalo (50 litų).

Daugiau informacijos:

http://www.albionmich.com/history/histor_notebook/LMR217.shtml

Knygoje “Lietuvos monetos”

Patinka? Tuomet pavaišink autorių puodeliu kavos!

Tekstų ruošimas, pakankamai kokybiško tinklalapio išlaikymas bei sisteminiai atnaujinimai reikalauja nemažai pastangų, laiko ir lėšų.
​-  Viskas turi savo kainą, o įdomiosios istorijos tinklaraščio projektui vystyti ir auginti reikia ir JŪSŲ paramos. Kolkas tai padaryti galite tik per Paypal platformą, paspaudę ant mygtuko “Donate”.

Komentuok su Facebook paskyra!

sarunas

sarunas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.