0

Auksinio penkiasdešimtličio istorija

1924 metais, Seimui priėmus Monetų įstatymą valstybės iždui buvo sutekta teisė kaldinti ir į apyvartą leisti metalines monetas iš aukso, sidabro bei vario – aliuminio.  Įstatyme buvo numatyta galimybė kalti 7,53 g. gryno aukso ir 8,35 g. svorio 50 litų monetą, nebuvo įgyvendintas.

Parengti monetų projektus  ministrai pavedė skulptoriui Juozui Zikarui, taigi 1925 metais Anglijoje buvo nukaldintos lietuviškų litų ir centų monetos. Deja, dėl to meto ekonominių priežasčių, auksinė 50 litų moneta liko tik projekte. Tuomet tai būtų buvęs tikrai stambus pinigas. Vienas iš argumentų kodėl įdėjos buvo atsisakyta –  auksinės monetos  dėl aukso minkštumo apyvartoje greit dyla.

Yra išlikę tik keli J.Zikaro nebaigti plastilininiai auksinės monetos averso ir reverso modeliai. Vienas jų M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, kitas JAV,  Mičigane.

Reverse kuriame vaizduojamas artojas, liko nebaigtas arklys, nėra ir nominalo (50 litų).

 

Daugiau informacijos:

http://www.albionmich.com/history/histor_notebook/LMR217.shtml

Knygoje “Lietuvos monetos”

Patinka? Tuomet pavaišink autorių puodeliu kavos!

Tekstų ruošimas, pakankamai kokybiško tinklalapio išlaikymas bei sisteminiai atnaujinimai reikalauja nemažai pastangų, laiko ir lėšų.
​-  Viskas turi savo kainą, o įdomiosios istorijos tinklaraščio projektui vystyti ir auginti reikia ir JŪSŲ paramos. Kolkas tai padaryti galite tik per Paypal platformą, paspaudę ant mygtuko “Donate”.

Komentuok su Facebook paskyra!

sarunas

sarunas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.