0

Kaip italas Žygimanto Augusto monetas kopijavo

Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę valdant Žygimantui Augustui nuo 1565 m. Vilniuje didžiuliais kiekiais kaldintos įvairių nominalų grašių monetos. Dėl aukštos sidabro prabos jos plačiai paplito po Europą ir tapo tokios populiarios, kad jų išvaizdą pradėta kopijuoti.

Vienas iš įdomiausių ir mažiausiai žinomų atvejų nukelia į Italiją, tiksliau Pjemonte buvusią Desanos kunigaikštystę, kurią nuo seno valdė Tizzone giminė. Neaišku kokiu tikslu, praėjus apie penkiasdešimt metų po mūsų valdovo Žygimanto Augusto mirties, Desanos kunigaikštis Antonijus Marija Tizzone (1598 1641) pradėjo kaldinti LDK keturių grašių monetas su Žygimanto Augusto portretu. Pagal svorį jos buvo prilygintos 1/8 scudo, puikiai atkartojo Žygimanto Augusto portretą, tačiau monetos reversas buvo paverstas aversu, legendoje iškalti Antonijaus Marijos Tizzone inicialai ir titulai, tačiau buvo paliktas Vytis ir Gediminaičių stulpai, na o reverse legendoje, prie Žygimanto Augusto portreto, mūsų valdovas buvo pavadintas Šventuoju Stanislovu.

Sunku paaiškinti tokio poelgio motyvus. Labiausiai tikėtina, kad plagijuota ne dėl noro pralobti, greičiausiai dėl kitų priežaščių. Galbūt iki galo nesuvokta, ką kopijuoja, arba skubėta pagaminti įdomią proginę monetą su Šv. Stanislovu susijusiai šventei.

Desano kunigaikštystės kaldintas Žygimanto Augusto keturių grašių monetos padirbinys. Iliustracija iš D. Kaubrio ir S. Sajausko knygos ,, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Numizmatika”

Patinka? Tuomet pavaišink autorių puodeliu kavos!

Tekstų ruošimas, pakankamai kokybiško tinklalapio išlaikymas bei sisteminiai atnaujinimai reikalauja nemažai pastangų, laiko ir lėšų. Viskas turi savo kainą, o įdomiosios istorijos tinklaraščio projektui vystyti ir auginti reikia ir JŪSŲ paramos.

Tai padaryti galite tik per Paypal, paspaudę ant mygtuko “Donate” arba Patreon platformoje paspaudę nuorodą  https://www.patreon.com/praeitiespaslaptys

 

Komentuok su Facebook paskyra!

sarunas

sarunas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *