0

Auksinės dovanos prezidentui Smetonai

 Lietuvos monetų kalyklos atidarymo proga „Spindulio“ bendrovėje 1936 m. buvo nukaldintos dvi paauksuotos 1 cento monetos ir padovanotos prezidentui Antanui Smetonai. Vėliau, 1938 m. Lietuvos dvidešimtojo jubiliejaus proga prezidentui padovanotas ir auksinis dešimtlitis.

Auksinį dešimtlitį žino daugelis, kas bent kiek domisi numizmatika, tačiau apie paauksuotus centus matyt nelabai kas girdėjo, vos ne legenda, kaip ir 1938 dviejų litų bandiniai.

1936 m. 1 centas, bronza. Panašiai turi atrodyt ir paauksuotos.

1938 m. Naudojant 1938 m. 10 Litų spaudą monetų kalyklos darbuotojų lėšomis lėšomis buvo nukaldinti du auksiniai dešimtličiai. Vieną monetą „Spindulio“ pinigų kalyklos darbuotojai padovanojo prezidentui Antanui Smetonai vardinių proga, kita moneta liko pas „Spindulio“ pinigų kalyklos direktorių. Jos istorija nežinoma. Gali būti jog antroji moneta išvis net ir nebuvo nukaldinta ar ruošinys buvo sugadintas. Bet vis maloniau tikėtis, kad gal koks kolekcionierius slepia užsispaudęs..

Kadangi sidabrinis dešimtlitis sveria 18 gramų, tokio pat dydžio auksinė moneta turėtų sverti tikrai daugiau. Deja apie monetos masę informacijos rasti nepavyko.

Dabar paauksuotos 1 cento monetos saugomos M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Kaune, o auksinis dešimtlitis JAV, Amerikos lietuvių kultūros archyvo (ALKA) muziejuje, Putname, Konektikute.

 

Komentuok su Facebook paskyra

sarunas

sarunas

Parašykite komentarą