0

Auksinės dovanos prezidentui Smetonai

 Lietuvos monetų kalyklos atidarymo proga “Spindulio” bendrovėje 1936 m. buvo nukaldintos dvi paauksuotos 1 cento monetos ir padovanotos prezidentui Antanui Smetonai. Vėliau, 1938 m. Lietuvos dvidešimtojo jubiliejaus proga prezidentui padovanotas ir auksinis dešimtlitis.

Auksinį dešimtlitį žino daugelis, kas bent kiek domisi numizmatika, tačiau apie paauksuotus centus matyt nelabai kas girdėjo, tai vos ne legenda, kaip ir 1938 dviejų litų bandiniai (skaityti čia).

1936 m. 1 centas, bronza. Panašiai turi atrodyt ir paauksuotos.

1938 metais naudojant 1938 m. 10 Litų spaudą monetų kalyklos darbuotojų lėšomis lėšomis buvo nukaldinti du auksiniai dešimtličiai. Vieną monetą “Spindulio” pinigų kalyklos darbuotojai padovanojo prezidentui Antanui Smetonai vardinių proga, kita moneta liko pas „Spindulio” pinigų kalyklos direktorių. Jos istorija nėra žinoma. Gali būti jog antroji moneta išvis net ir nebuvo nukaldinta arba ruošinys buvo sugadintas. Bet vis maloniau tikėtis, kad gal koks kolekcionierius slepia užsispaudęs..

Kadangi sidabrinis dešimtlitis sveria 18 gramų, tokio pat dydžio auksinė moneta turėtų sverti tikrai daugiau. Deja apie monetos masę informacijos rasti nepavyko.

Dabar paauksuotos 1 cento monetos saugomos M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Kaune, o auksinis dešimtlitis kurį laiką priklausė Smetonų šeimai, vėliau buvo perduotas Amerikos lietuvių kultūros archyvo (ALKA) muziejui, Putname, Konektikute. Ten relikvija praleido net 35 metus, tačiau buvo nuspręsta šią monetą padovanoti Lietuvai ir ji jau perduota Kauno Istorinei Prezidentūrai (Skaityti čia).

Patinka? Tuomet pavaišink autorių puodeliu kavos!

Tekstų ruošimas, pakankamai kokybiško tinklalapio išlaikymas bei sisteminiai atnaujinimai reikalauja nemažai pastangų, laiko ir lėšų. Viskas turi savo kainą, o įdomiosios istorijos tinklaraščio projektui vystyti ir auginti reikia ir JŪSŲ paramos.

Tai padaryti galite tik per Paypal, paspaudę ant mygtuko “Donate” arba Patreon platformoje paspaudę nuorodą  https://www.patreon.com/praeitiespaslaptys

Komentuok su Facebook paskyra!

sarunas

sarunas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *