0

#1 Numizmatų džiaugsmai. Apyvartos taip ir nepasiekę 1938 m. Litų bandiniai

Daugumai iš mūsų tikriausiai teko matyti ar rankose laikyti 1938 m. 10 litų su A. Smetonos atvaizdu, skirtų Lietuvos nepriklausomybės dvidešimtmečiui. Nors tiražas ir buvo nemažas, šiais laikais tai reta moneta. O štai sidabrinių 2 litų su A. Smetonos atvaizdu, dažnam kolekcionieriui matyti ar rankose laikyti neteko. Tai nepaprastai reta moneta, tikra kolekcionierių svajonė.

Keletas tokių monetų visgi yra Lietuvoje, kiek žinau Kaune M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Bei  pas lietuvių kolekcininkus. Vieną jų  teko matyti gyvai kolekcininkų turguje ant Tauro kalno. Ir kainos kosminės ir tikslus tiražas nėra aiškus, abiejų tipų bandinių manau buvo nukaldinta iki dešimt vienetų.

dar 1934 m. laikraštyje teko matyti, kad jau tada buvo planuojama išleisti 5 sidabrinius litus su A. Smetonos atvaizdu tai buvo realizuota tik 1938 m. nukaldinus 10 litų monetą kurios populiarumas tais laikais buvo stebėtinai didelis, todėl kiek žinoma buvo išleistas ir papildomas tiražas.

Monetos dizainas – skulptoriaus Juozo Zikaro, sukūrusio ir visas ankstesnes prieškario Lietuvos monetas.  Bandiniai kaldinti Kauno “Spindulio” bendrovės kalykloje. Kiek teko stebėti užsienio aukcionus, šių monetų  kartais pasitaiko, taigi karo metu kažkas jas ir išsivežė. Apačioje kelių variacijų 1938 m. 2 litų su A. Smetonos atvaizdu bandiniai.

Taip pat yra tekę matyti ir 1938 m. Jubiliejinio 10 litų banknoto pavyzdžius – juos ir kitus prieškario banknotus spausdino Bradbury Wilkinson and Company Didžiojoje Britanijoje, taigi sovietams okupavus Lietuvą, Lietuvos banko saugyklose laikyti pinigai ir pavyzdžiai buvo sunaikinti (nebent kažkas spėjo nugvelbti keletą), o Britanijos spaustuvėje buvę pavyzdžiai buvo išsaugoti.

1938 m. Jubiliejinio 10 litų banknoto pavyzdys.

1938 m. Jubiliejinio 10 litų banknoto bandinys

Daugiau informacijos apie monetų bandinius:

http://www.ehobbex.com/lt/node/2095

http://www.ehobbex.com/lt/node/2097

Patinka? Tuomet pavaišink autorių puodeliu kavos!

Tekstų ruošimas, pakankamai kokybiško tinklalapio išlaikymas bei sisteminiai atnaujinimai reikalauja nemažai pastangų, laiko ir lėšų.
​-  Viskas turi savo kainą, o įdomiosios istorijos tinklaraščio projektui vystyti ir auginti reikia ir JŪSŲ paramos. Kolkas tai padaryti galite tik per Paypal platformą, paspaudę ant mygtuko “Donate”.

Komentuok su Facebook paskyra

sarunas

sarunas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.