0

Apyvartos taip ir nepasiekę 1938 m. Litų bandiniai

Jei per stebuklą savo namuose rastumėte sidabrinę 2 litų monetą su Antano Smetonos atvaizdu – sveikinu, tai jūsų šansas praturtėti! Šias monetas rengtasi rengtasi kaldinti, tačiau buvo pagaminti tik bandiniai, kurių išliko vienetai. Kadangi tai nepaprastai reta moneta, kolekcininkai aukcionuose dėl jos gali nepagailėti net ir 10 tūkstančių dolerių!

Greičiausiai jums teko matyti proginę 10 litų monetą su prezidento Antano Smetonos atvaizdu. Ši Lietuvos nepriklausomybės dvidešimtmečiui skirta moneta į apyvartą išleista 1938 metais. Monetos populiarumas anuomet buvo stebėtinai didelis, todėl buvo išleistas ir papildomas tiražas, o iš viso 180 000 vienetų. Nors šių monetų tiražas buvo išties nemažas, daug jų sunaikino Lietuvos valstybę okupavę sovietai, todėl šiandien ir 10 litų su prezidento atvaizdu yra  reta moneta. Tačiau ne tokia reta, kad norintys jos nesugebėtų jos įsigyti – monetos kaina įprastai svyruoja 100 -150 eu ribose, o kai kurie kolekcininkai/spekuliantai šių monetų turi sukaupę ir didesnius kiekius.

Spindulio bendrovėje naujai įkurtoje monetų kalykloje 1936 metais nukaldintos sidabrinės 5 litų monetos, skirtos Jonui Basanavičiui, bei 10 litų monetos, skirtos Vytautui Didžiajam. Šios monetos lietuvių tarpe labai mėgstamos.

Tik nedaugelis žino, kad Lietuvos nepriklausomybės dvidešimtmečio proga taip pat buvo rengtasi į apyvartą išleisti ir sidabrines 2 litų monetas su A. Smetonos atvaizdu bei 10 litų banknotus su Vasario 16 – osios akto signatarais.

Gipsinius modelius 2 litų monetoms parengė skulptorius Juozas Zikaras, kūręs ir visas ankstesnes prieškario Lietuvos monetas. Monetų spaudai buvo pagaminti Briuselyje, o bandiniai nukaldinti Kauno “Spindulio” bendrovės kalykloje. Šioje kalykloje buvo pagaminti dviejų rūšių 2 litų monetos bandiniai – su Vyčiu reverse bei su Gedimino stulpais. “Krause” monetų kataloge yra aprašomi net šeši šios monetos tipai – vienas jų pagamintas iš žalvario, likusieji iš sidabro.

Kiekvieno iš šių skirtingų bandinių, kaip šiandien yra manoma, buvo nukaldinta ne daugiau nei dešimt vienetų. Monetos gurtas (šoninis paviršius) taip pat buvo kelių variantų – brūkšniuotas, lygus bei su įrašu LIETUVA LIETUVA. Buvo ieškoma optimalaus bei praktiško naujųjų monetų dizaino sprendimo. Kadangi 2 litų moneta buvo smulkesnio nominalo, ją planuota išleisti kur kas didesniu tiražu, nei 1938 m. 10 litų. Tačiau kodėl 2 litų moneta taip ir nebuvo pradėta kaldinti, o 10 litų visgi buvo išleisti į apyvartą, iki šiandien nėra žinoma.

Nors ir apgaubtos legendomis, kolekcininkų tarpe šios 2 litų monetos nėra paslaptis – kai kurie jų turi, kiti yra tik matę. Informacijos apie jas nėra daug. Keletas tokių monetų yra saugomos Kaune, M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, kitos yra pas lietuvių bei užsienio kolekcininkus.

Kadaise vieną jų taip pat teko matyti gyvai kolekcininkų turguje, buvusiame ant Tauro kalno. Kartais monetos pasirodo ir užsienio aukcionuose (gal būt karo metu kažkas jas išsivežė?). Ne taip ir senai 2 litų moneta (su Vyčiu reverse)  coins.ha.com  aukcione buvo parduota net už 10 200 dolerių!

1938 metais planuota išleisti ir naujus banknotus

1938 metais planuota išleisti jubiliejinius ir 10 litų banknotus skirtus Vasario 16 – ąjai. Dailininko Adomo Galdiko Banknoto parengtame banknoto averse turėjo būti pavaizduotas Vytis, prezidento A. Smetonos atvaizdas bei Vasario 16 – aktas, o reverse – Lietuvos nepriklausomybės akto signatarai.

Liūdna, tačiau šie puikūs banknotai apyvartos taip pat nepasiekė. Buvo pagaminti tik jų pavyzdžiai, kuriuos kaip ir kitus prieškario Lietuvos banknotus spausdino Londono bendrovė Bradbury, Wilkinson & Co.

1940 metais sovietams okupavus Lietuvą, Lietuvos banko saugyklose laikyti pinigai ir pavyzdžiai buvo sunaikinti (nebent kažkas spėjo nugvelbti keletą), o štai Britanijos spaustuvėje buvę pavyzdžiai buvo išsaugoti.

Supaprastinta straipsnio versija 2020 01 25 buvo publikuota naujienų portale 15min.lt  (spausti čia)

Daugiau informacijos apie monetų bandinius:

http://www.ehobbex.com/lt/node/2095

http://www.ehobbex.com/lt/node/2097

Patinka? Tuomet pavaišink autorių puodeliu kavos!

Tekstų ruošimas, pakankamai kokybiško tinklalapio išlaikymas bei sisteminiai atnaujinimai reikalauja nemažai pastangų, laiko ir lėšų. Viskas turi savo kainą, o įdomiosios istorijos tinklaraščio projektui vystyti ir auginti reikia ir JŪSŲ paramos.

Tai padaryti galite tik per Paypal, paspaudę ant mygtuko “Donate” arba Patreon platformoje paspaudę nuorodą  https://www.patreon.com/praeitiespaslaptys

Komentuok su Facebook paskyra!

sarunas

sarunas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *