#3 Numizmatų džiaugsmai. Kodėl Rusijos imperija kaldino netikrus dukatus?

XIII a. viduryje Florencija pirmoji nukaldino 3,5 g svorio auksines monetas, nuo tada prasidėjo standartizuotos masės ir išvaizdos auksinių monetų kaldinimo vajus. Tokie pinigėliai vadinti dukatais, daugiausia jų buvo kaldinami Venecijoje, Vengrijoje ir  Olandijoje, net iki 1849 m. Tačiau net šimtmetį, nuo 1768 iki 1869 m. Rusija kaldino Venecijos/Olandijos dukatų padirbinius, o jų tiražas buvo net 28 milijonai, t.y. net tris kart didesnis nei originalų. Po Olandijos protestų Rusija pristabdė monetų kaldinimą, tačiau iš apyvartos jos dar ilgai neišėjo. Kam to reikėjo?

Kaip vyko monetų padirbinėjimas ir kam tai buvo naudinga?

1768 m. imperatorė Jakaterina II su vokiečių juvelyru Johanu Gassu sudarė sutartį slaptų spaudų gamybai. Pradžioje buvo pasirinkta gaminti Venecijos dukatus, o nuo 1797 m. Olandiškuosius. Kaip ir tikrų dukatų, praba buvo 986*, o svoris 3,49 g. Tačiau manoma, kad padirbinių gamyba Rusijoje prasidėjo dar nuo Jelizavetos laikų – 1730 -1736 m.finansinėse ataskaitose jau dokumentuota Olandiškų padirbinių kalyba.

Palyginimui – kairėje olandiškas dukatas, o dešinėje rusiškas. Monetos skyrėsi tik mikrodetalėmis.

Kadangi dukatai anuomet buvo patikima tarptautinės prekybos moneta, o Rusijos imperijoje tarptautinės prekybos ryšiai dar tik vystėsi, reikėjo jiems ir savos atsiskaitymo priemonės. Reikalas tas, kad nors ir tikrai kokybiški, Rusijos rubliai europiečiams nebuvo gerai žinomi, ir į savo rinką atsiskaitymų jais nenorėjo priimti.  O į Rusiją atitekantys olandų dukatai Europoje buvo puikiai pažįstami ir pripažinti, todėl ir buvo pasirinkta gaminti savus dukatus ir jais atsiskaityti Europoje.

Iš Sankt Peterburgo kalyklos monetos keliaudavo į Kronštadtą, tada su kariniais laivais būdavo išplukdomos į Viduržemio jūrą. 1770 m. Europoje jau buvo paskleista apie 50 tūkstančių netikrų dukatų monetų. Taip rusai siekė kelti sumaištį – finansuoti sukilimus prieš Turkiją, remti graikų sukilėlius, Balkanų tautas, kurie už dukatus pirkosi ginkluotę, taip pat atsiskaitydavo samdiniams.

Dukatų dizainą savinosi ir kiti Europos valdovai?

Monetų dizainą savinosi daug Europos valdovų – ir Jonas Kazimieras Vaza ir net Stanislovas Augustas Poniatovskis, Olandiški dukatai cirkuliavo LDK žemėse. Napoleono invazijos metais Peterburgo kalykloje rusiškų dukatų buvo pagaminta net virš 7 milijonų, o antrame XIX a. ketvirtyje šios monetos pradėjo judėti ir tarp Rusijos gyventojų, dukatais atsiskaitydavo ir ambasadų darbuotojams buvo finansuojamos ir Rusijos karinės kampanijos.

Kairėje 1766 m. S. A. Poniatovskio dukatas, galimai bandinys. Dešinėje Jono Kazimiero 1666 m. dukatas.

Pavelas I įsakė 10000 Olandiškų dukatų padirbinių perkalti į rublius, o standartinį dukatų tekstą «MO. ORDI | PROVIN | FOEDER | BELG. A. D. | LEG. IMP.»   – pakeitė įrašu  «НЕ НАМЪ, | НЕ НАМЪ, | А ИМЯНИ | ТВОЕМУ» Frazė dažnai pasitaikanti ant medalių ir paminklų 1812 m. karui paminėti, tačiau tai yra biblinė citata (Ps 113:9), dažnai laikoma ir tamplierių devizu.

Tarp kitko, lotynišką įrašą ant daugumos Olandiškų dukatų ir talerių «CONCORDIA RES PARVAE CRESCUNT»   – galime versti kaip “vienybė daro stipresniais”. Sentenciją “Concordia res parvae crescunt, discordia maximae dilabuntur” pirmą kartą pavartojo romėnų istorikas Gajus Saliustijus Krispas.

1830-1831 m. sukilėlių kontroliuojama Varšuvos kalykla pagamino net 164 tūkstančių dukatų, kurie buvo prilyginti 20 sidabrinių zlotų. Monetos buvo naudojamos ginkluotei pirkti, o atskirti nuo olandiškų jau nebuvo sunku – prie riterio galvos, iš dešinės buvo erelis.

Nyderlandai auksinius dukatus kaldinti nustojo 1849 m., tačiau Rusijoje su 1849 m. data monetos buvo kaldintos net iki 1867 m., per tą laiką jų pagaminta net 4 milijonai 350 tūkstančių, o per visą jų kalybos laikotarpį Rusija sunaudojo daugiau kaip 100 tonų Uralo ir Altajaus aukso.

Monetų kokybė buvo pakankamai gera, kad tik po beveik šimtmečio Olandai sujudo ir 1868 m. protesto nota kreipėsi į rusus, tad dukatų kalyba buvo nutraukta, monetos buvo superkamos ir perlydomos. Iki 1886 m. už dukatą buvo išmokami 2 rubliai ir 85 kapeikos, iki 1897 m. – 2 rubliai ir 95 kapeikos, o nuo 1897 m. – 4 rubliai ir 41 kapeika. Tiesa, teko matyti, kad XX a. Olandija atnaujino dukatų gamybą tam tikromis progomis.

Identifikuok savo monetą!

Lentelė su pavyzdžiais, kaip atskirti monetas

Straipsnis 2018 08 11 buvo publikuotas internetiniame naujienų portale lzinios.lt

https://www.lzinios.lt/lzinios/Istorija/kodel-rusijos-imperija-kaldino-netikrus-dukatus-/270584

Taip pat 2018 10 20 šis tekstas publikuotas ir numizmatinės mugės – MS VILNIUS INTERNATIONAL COIN FAIR’ 18 Tinklalapyje

https://www.ms-coin-fair.com/lt/news/i/76/kodel-rusijos-imperija-kaldino-netikrus-dukatus/

Plačiau apie monetų identifikavimą aprašyta čia:

https://goldducats.com/about-ducats/

https://navimann.livejournal.com/346525.html

Patinka? Tuomet pavaišink autorių puodeliu kavos!

Tekstų ruošimas, pakankamai kokybiško tinklalapio išlaikymas bei sisteminiai atnaujinimai reikalauja nemažai pastangų, laiko ir lėšų.
​-  Viskas turi savo kainą, o įdomiosios istorijos tinklaraščio projektui vystyti ir auginti reikia ir JŪSŲ paramos. Kolkas tai padaryti galite tik per Paypal platformą, paspaudę ant mygtuko “Donate”.

Komentuok su Facebook paskyra

sarunas

sarunas