0

Kaip prancūzai Kremlių sprogdino

1812 m. prancūzų kariuomenė užėmė Maskvą. Ten Kremliaus rūmuose Napoleonas įsitaisė savo būstinę. Imperatoriui supratus, kad sudaryti taikos su Aleksandru I nepavyks, prancūzai pradėjo tvarkingai atsitraukinėti. Mažai kas žino, kad atsitraukdami prancūzai ir Kremliaus rūmus susprogdino, padarę didelių nuostolių.

Kaip ir buvo sutarta, paskutiniai Maskvą paliko maršalo Mortjė daliniai, kurie buvo paaukoti siekiant pridengti atsitraukiančius didžiosios armijos karius, todėl mažai buvo tikimasi, kad jiems vėl pavyks susijungti su didžiąja armija. Maršalui Mortjė Napoleonas įsakė sunaikinti Kremlių.

Anot P. Seguro, “Visose carų rūmų salėse buvo išdėstytos parako statinės – 183 tūkstančių svarų parako po rūmų skliautais/atsitraukdami jie patikimoje slaptavietėje paliko sumaniai sukonstruotą sprogdinimo įtaisą, kuris pamažu degė. Degimo greitis buvo apskaičiuotas iš anksto ir buvo žinoma valanda, kada jo ugnis pasieks statines su paraku, pakastas po šių pasmerktų sugriauti rūmų pamatais. Spalio 23-iosios naktį, apie pusę dviejų, orą sudrebino baisus sprogimas. Mortjė skubėjo bėgti <…> godūs kazokai ir murzini maskviečiai, privilioti troškimo pasiplėšti, atlėkė užimti jų vietos. Iš pradžių jie klausėsi, paskui, padrąsinti šioje tvirtovėje viešpataujančios tylos, įėjo į vidų, ėmė lipti aukštyn, ištiesę grobio pasiilgusias rankas, kai staiga visi buvo sunaikinti“.

Maršalui Mortjė jau atvykus pas Napoleoną, Fominskoje (Фoмінскoe) kaime – už 45 km. nuo Maskvos imperatorius išgirdo sprogimą, po kojomis drebėjo žemė.

Sunaikinimų mąstas

Buvo sunaikintas arsenalas, komendanto namas, kai kurie rūmai, Ivano Didžiojo varpinės dalys ir Aleksejaus bokštas (pats Ivano Didžiojo varpinės bokštas liko išsaugotas – prasidėjo lietūs, sušlapo sprogmenys). Kremliaus lobynas išgrobstytas. Atstatinėjant buvo nugriauti didieji kremliaus rūmai, ginklų rūmai, sukurtas carų rezidencijos ansamblis.

Straipsnis 2017 10 23 buvo publikuotas internetiniame naujienų portale lzinios.lt

https://www.lzinios.lt/lzinios/Istorija/kaip-prancuzai-kremliu-sprogdino/252830

https://artoftherussias.wordpress.com/category/ukraine/mykola-samokish/

Patinka? Tuomet pavaišink autorių puodeliu kavos!

Tekstų ruošimas, pakankamai kokybiško tinklalapio išlaikymas bei sisteminiai atnaujinimai reikalauja nemažai pastangų, laiko ir lėšų.
​-  Viskas turi savo kainą, o įdomiosios istorijos tinklaraščio projektui vystyti ir auginti reikia ir JŪSŲ paramos. Kolkas tai padaryti galite tik per Paypal platformą, paspaudę ant mygtuko “Donate”.

Komentuok su Facebook paskyra

sarunas

sarunas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.