Ką reiškia posakis „Reductio ad Hitlerum“?

Tai įdomus reiškinys – paradoksas, kurį realybėje sutinkame gerokai dažniau, nei girdime lotynišką, jam apibūdinti skirtą posakį. Žaidimas nacių korta ir svaidymasis neadekvačiais epitetais šiandien dažnas tiek buitiniame tiek ir tarptautiniame lygmenyje – norint diskredituoti ir sumenkinti oponentą arba tiesiog pritrūkus argumentų yra įprasta jį palyginti su naciais ar tiesiog pasakyti – juk Hitleris irgi taip darė, net jeigu oponentas neturi nieko bendra su nacizmu. Tai ir yra „Reductio ad Hitlerum“.

Šis filosofinis posakis atsirado 1953 m. kuomet vokiečių filosofas, Čikagos universiteto profesorius Leo Strauss pastebėjęs visuomenėje vis dažnėjantį siekį diskredituoti oponentus juos palyginant su Hitleriu, perfrazavo lotyniškąjį posakį „Reductio ad absurdum“, kuris reiškė privedimą iki absurdo. Tai vadinamoji argumentacijos klaida, kuomet sakoma, kad teiginys X yra blogas, kadangi teiginį X palaikė Hitleris ir (arba) naciai.

Kas pirmasis sugalvojo „Reductio ad absurdum“ nėra žinoma, tačiau lotyniškos frazės istorija yra gerokai senesnė nei manome – ji mus pasiekė iš senovės graikijos (gr. ἡ εἰς τὸ ἀδύνατον ἀπόδειξις) ir buvo naudojama antikiniuose debatuose. Tinkamai išversti graikišką posakį yra sudėtinga, o per šimtmečius kito jo pavadinimas, tačiau esmė išliko ta pati. Visgi, laikomasi nuomonės, kad pirmasis posakį pavartoti galėjo arba Platonas arba jo mokinys Aristotelis.
Na ir štai, keletas primityviausių, tačiau ir šiandien naudojamų „Reductio ad Hitlerum“ pavyzdžių:

  • Mėgsti piešti? Hitleris irgi mėgo;
  • Mėgsti šunis? Hitleris irgi mėgo;
  • Nemėgsti rusų? Naciai irgi nemėgo.
  • Nevalgai mėsos? Hitleris irgi nevalgė;
  • Balsuosi už …X…? Hitlerį irgi išrinko rinkimuose.

Panašios ar kiek gudresnės argumentavimo klaidos naudojamos ir tarptautiniu lygmeniu. Nors Vokietija yra labiausiai liberali ir demokratiška per visą savo gyvavimo istoriją, tačiau kai kurių valstybių vadovai, pavyzdžiui R.T. Erdoganas ją vis tiek mėgsta palyginti su nacių Vokietija.

V. Putinas fašistais vadina ukrainiečius bei lietuvius su latviais, radikalūs kairieji D. Trumpą lygina su Hitleriu, Londono meras B. Johnsonas Prancūzijos prezidentą pavadino konclagerio prižiūrėtoju, o kiek anksčiau,  Brexit‘o metu su naciais buvo palyginęs net ir visą Europą. Visgi pavyzdžių toli ieškoti nereikia – „Reductio ad Hitlerum“  pasitaikė ir 2020 m. seimo debatuose, pavyzdžiui “Achtung, achtung!”.

Ir viskas vien dėl to, kad pasaulyje įvykiai nevyksta taip, kaip šie asmenys norėtų. Tačiau visgi, jeigu žmonės apie tai nebekalbėtų ir pamirštų antrojo pasaulinio karo istoriją, didelė tikimybė kad įvykiai gali pasikartoti, greičiausiai ne identiškai, bet panašiai.

Patinka? Tuomet pavaišink autorių puodeliu kavos!

Tekstų ruošimas, pakankamai kokybiško tinklalapio išlaikymas bei sisteminiai atnaujinimai reikalauja nemažai pastangų, laiko ir lėšų. Viskas turi savo kainą, o įdomiosios istorijos tinklaraščio projektui vystyti ir auginti reikia ir JŪSŲ paramos.

Tai padaryti galite tik per Paypal, paspaudę ant mygtuko “Donate” arba Patreon platformoje paspaudę nuorodą  https://www.patreon.com/praeitiespaslaptys

Komentuok su Facebook paskyra!

sarunas

sarunas