Kodėl viduramžių knygose riteriai vaizduojami besikaunantys su sraigėmis?

Kodėl viduramžiais riteriai vaizduojami besikaunantys su sraigėmis? Tuometiniai inkanabulai buvo dekoruojami įvairiomis spalvingomis bei puošniomis iliustracijomis. Tačiau tarp 1290 – 1325 m. rankraštinių knygų paraštėse atsirado riteriai besikaunantys su sraigėmis.

Šeštąjame dešimtmetyje vokiečių medievistė Lilian Randall atliko tyrimą – paėmė ir suskaičiavo sraiges senuosiuose rankraščiuose datuojamuose nuo 1290 m. iki 1310 m. Rezultatas įdomus- 29 rankraščiuose aptiko net 70 sraigių. „The snail in gothic marginal  warfare“ plačiau skaitykite čia–>.

Ką kova su sraigėmis iš tiesų reiškia, tikriausiai nebesužinosime – viduramžių žmogus visai kitaip matė ir suvokė pasaulį. Šių bei panašių iliustracijų nereikėtų priimti tiesiogiai – tai tų laikų groteskas bei satyra. Mokslininkai  sraiges rankraščiuose sieja ir su citata iš Biblijos Psalmių knygos: „Teištyžta jie kaip sraigė, kaip nelaiku gimęs kūdikis tenemato saulės! Ps 58,8„.  Tačiau medievistė Lilian Randallmano, kad „šlykščiomis sraigėmis kurias reikia nugalėti“ galėjo būti vaizduojami lombardai (langobardai).

Ši germanų gentis atkeliavo iš šiaurės, nuo Skandinavijos, per dabartinės Vokietijos teritoriją, nukariavusi herulus bei gepidus ir 568 m. pradėjo pulti į pietus –  užvaldė beveik visą Italiją. Taip sužlugdė Justiniano  atkuriamą Romos imperiją. Tačiau po keleto šimtmečių pačius langobardus sumušė Karolis didysis – 774 m. įžengė į sostinę Paviją, karūnavosi Lombardijos karaliumi ir taip įjungė Lombardiją į Frankų imperiją.

Lombardija kaip karalystė buvo gerokai sumažėjusi, tačiau nenustojo egzistuoti – nors ir garsėję karingumu, lombardai buvo puikūs prekybininkai. Manoma, kad kova su sraigėmis simbolizuoja neapykantą lombardams dėl gebėjimų suktis prekyboje. Lombardai turėjo ir savo kalbą kuri neišliko, tačiau italų kalba perėmė lombardiškų žodžių.

Daugiau informacijos:

https://www.bbc.co.uk/programmes/p02jpqjx/p02jppr8

https://www.smithsonianmag.com/smart-news/why-were-medieval-knights-always-fighting-snails-1728888/

Komentuok su Facebook paskyra

sarunas

sarunas