1# Įdomieji viduramžiai. Kodėl viduramžių knygose riteriai vaizduojami besikaunantys su sraigėmis?

Kodėl viduramžiais riteriai vaizduojami besikaunantys su sraigėmis? Tuometiniai inkanabulai buvo dekoruojami įvairiomis spalvingomis bei puošniomis iliustracijomis, o jų paraštėse vadinamose drolerie (pranc. drôlerie – juokai) – būta daug keistų siužetų. Tačiau šį kart – tik apie blogąsias sraiges ir su jomis besikaunančius riterius. Būtent šie siužetai rankraštinių knygų paraštėse atsirado maždaug 1290 – 1325 metais, kitaip tariant XIII amžiuje ir niekaip nebuvo susiję su knygos turiniu, todėl šiandien vieno paaiškinimo jiems nėra. Tačiau manoma, kad tai vienuolių –  ano meto knygų perrašinėtojų bei iliustratorių kūryba.

Nemažai tokių ir panašių iliustracijų galima aptikti ir garsiąjame 1302 – 1305 metų Renaud/Marguerite de Bar brevijoriuje – dvasininkų maldyne (Verdenas, Prancūzija).

Šeštąjame dešimtmetyje vokiečių medievistė Lilian Randall atliko tyrimą – paėmė ir suskaičiavo sraiges senuosiuose rankraščiuose datuojamuose nuo 1290 m. iki 1310 m. Rezultatas įdomus- 29 rankraščiuose aptiko net 70 sraigių. “The snail in gothic marginal  warfare” plačiau skaitykite čia–>.

Ką kova su sraigėmis iš tiesų reiškia, tikriausiai nebesužinosime – viduramžių žmogus visai kitaip matė ir suvokė pasaulį. Šių bei panašių iliustracijų nereikėtų priimti tiesiogiai – tai tų laikų groteskas bei satyra. Mokslininkai  sraiges rankraščiuose sieja ir su citata iš Biblijos Psalmių knygos: “Teištyžta jie kaip sraigė, kaip nelaiku gimęs kūdikis tenemato saulės! Ps 58,8“.  Tačiau medievistė Lilian Randallmano, kad “šlykščiomis sraigėmis kurias reikia nugalėti” galėjo būti vaizduojami lombardai (langobardai).

Ši germanų gentis atkeliavo iš šiaurės, nuo Skandinavijos, per dabartinės Vokietijos teritoriją, nukariavusi herulus bei gepidus ir 568 m. pradėjo pulti į pietus –  užvaldė beveik visą Italiją. Taip sužlugdė Justiniano  atkuriamą Romos imperiją. Tačiau po keleto šimtmečių pačius langobardus sumušė Karolis didysis – 774 m. įžengė į sostinę Paviją, karūnavosi Lombardijos karaliumi ir taip įjungė Lombardiją į Frankų imperiją.

Lombardija kaip karalystė buvo gerokai sumažėjusi, tačiau nenustojo egzistuoti – nors ir garsėję karingumu, lombardai buvo puikūs prekybininkai. Manoma, kad kova su sraigėmis simbolizuoja neapykantą lombardams dėl gebėjimų suktis prekyboje. Lombardai turėjo ir savo kalbą kuri neišliko, tačiau italų kalba perėmė lombardiškų žodžių.

Daugiau informacijos:

https://www.bbc.co.uk/programmes/p02jpqjx/p02jppr8

https://www.smithsonianmag.com/smart-news/why-were-medieval-knights-always-fighting-snails-1728888/

Patinka? Tuomet pavaišink autorių puodeliu kavos!

Tekstų ruošimas, pakankamai kokybiško tinklalapio išlaikymas bei sisteminiai atnaujinimai reikalauja nemažai pastangų, laiko ir lėšų.
​-  Viskas turi savo kainą, o įdomiosios istorijos tinklaraščio projektui vystyti ir auginti reikia ir JŪSŲ paramos. Kolkas tai padaryti galite tik per Paypal platformą, paspaudę ant mygtuko “Donate”.

Komentuok su Facebook paskyra!

sarunas

sarunas