#2 Numizmatų džiaugsmai. Platininių rublių istorija

Senovėje platina nebuvo vertinama taip kaip dabar. Anuomet žmonės manė, kad tai žemos rūšies sidabras su labai daug priemaišų. XVII-XVIII a. Sibiro platybėse atsitiktiniai rastus, ar upėse išplautus platinos gabaliukus naudodavo medžiokliniams šautuvams užsitaisyti – šaudė antis ar kurapkas ar kitokius paukščius. Tokių grūdelių tose miškų platybėse lobių ieškotojai dar randa. 1819 m. atradus didesnius platinos klodus Nižnij Tagilo platinos rūdyne (Rusija), jo savininkai pirkliai Demidovai tik 1828 m. įkalbėjo carą pradėti kaldinti naujo metalo rublius.

Šios monetos buvo modernesnės, tačiau kaldinimui reikėjo daugiau sąnaudų, platina sunkiai lydėsi, buvo kokybės problemų, minkštas metalas greit dėvėjosi.  Tačiau dėl aukštos lydimosi temperatūros monetas pamėgo pirkliai – pinigai  buvo apsaugoti nuo gaisro (sidabro, aukso monetos gaisro atveju išsilydidavo).  Auksas buvo dvigubai vertingesnis nei platina, tačiau anuomet, platinos kainoms kylant, platina tapo 12 kartų brangesnė už sidabrą, buvo nustatytas rublio kursas – 1 sidabro rublis buvo lygus 12 platininių rublių.

Pirmosios platininės 3 rublių nominalo (10,35 g.) monetos buvo nukaldintos 1828 m. Sank Peterburgo kalykloje, 1829 m. apyvartą pasiekė 6 rublių (20,71 g.), 1830 m. – 12 rublių (41,41 g.) monetos.  Nedideliais kiekiais monetos buvo kaldinamos iki 1845 m. kai jų gamyba buvo sustabdyta.

Maksimalus tiražas:

  • 3 rubliai – 215 000 vnt, 1844 m. duomenimis
  • 6 rubliai – 8610 vnt, 1830 m. duomenimis
  • 12 rublių – 1463 vnt, 1831 m. duomenimis.

Nustojus kaldinti platinines monetas rusai pradėjo pardavinėti platiną tarptautinėje rinkoje, daug jos supirko JAV, dėl to iki 1890 m. platinos kainos kelis kart krito. Rusijai tai buvo nuostolinga. Taigi anuomet šis metalas dar nebuvo įtin vertinamas nes nebuvo kur jį panaudoti, kaldinimas reikalavo žymiai didesnių sąnaudų ir tokie rubliai apyvartoje neužsibuvo. Taigi čia rusai buvo pirmieji ir tik po šimtmečio proginės monetos iš platinos vėl išpopuliarėjo.

Kodėl Rusija kaldino tokias brangias monetas  ir tokiais mažais tiražais?

Galima numanyti, kad jos buvo labiau kaip dovanos ar suvenyrai to meto aukštuomenei bei užsienio svečiams, skirtos daugiau stambiems atsiskaitymams nei kaip reali kasdienė valiuta. Tačiau tai buvo vienintelės apyvartoje cirkuliavusios platininės monetos pasaulyje.

Šiandien platininiai rubliai yra reti ir brangūs – paprastai eilinė 3 rublių moneta gali kainuoti nuo 1500-2000 JAV dolerių, taip pat brangios ir 6,  ypač 12 rublių nominalo monetos, kurios yra vienos rečiausių pasaulyje, vienetai šių monetų kartais pasirodo ir Lietuvos rinkoje.

Patinka? Tuomet pavaišink autorių puodeliu kavos!

Tekstų ruošimas, pakankamai kokybiško tinklalapio išlaikymas bei sisteminiai atnaujinimai reikalauja nemažai pastangų, laiko ir lėšų. Viskas turi savo kainą, o įdomiosios istorijos tinklaraščio projektui vystyti ir auginti reikia ir JŪSŲ paramos.

Tai padaryti galite tik per Paypal, paspaudę ant mygtuko “Donate” arba Patreon platformoje paspaudę nuorodą  https://www.patreon.com/praeitiespaslaptys

Komentuok su Facebook paskyra!

sarunas

sarunas