Prieškolumbinių civilizacijų lobiai Europos muziejuose (pildoma)

Pietų ir Centrinės Amerikos praeitis man viena įdomiausių. Senokai jau domiuosi, o galimybės ten nukeliauti vis nerandu. Tačiau nemažai laiko praleidau Ispanijoje –  XVI a. ši šalis lobdama iš Amerikų užkariavimų sunaikino unikalias Amerikos indėnų civilizacijas. Šiandien su jų praeitimi susipažinti galima ir neperskridus Atlanto, t.y.  Ispanijos, Italijos bei kitų šalių muziejuose.

Sevilija

Sevilija – vienintelis stambus buvęs upės uostas Ispanijoje. Iš  čia 1519 m. išplaukė Magelano-Elkano ekspedicija (Chuanas Elkanas užbaigė kelionę po to, kai nužudė Magelaną). Garsiojo Indijų uosto vietoje dabar yra tiesiog akmenimis grysta krantinė. XVI a. Sevilijos uostas tikriausiai atrodė taip, kaip iliustracijoje viršuje. Taip pat aplankyta ir Sevilijoje buvusi birža – dabar Indijų archyvas, ten saugoma apie 4 milijonai dokumentų su žymių keliautojų ir konkistadorų parašais. Vertingiausi iš jų – Chuano de la Kosa pirmasis amerikų žemėlapis bei Kristupo Kolumbo dienoraštis, kurių deja pamatyti nebuvo galimybės.

Aplankius įspūdingo dydžio Sevilijos katedrą viduje radau K.Kolumbo Kapą. Įdomi ta palaikų istorija – Palaidojo Valladolide, perkėlė į Sevilią, tačiau vėliau perplukdė į Santo Domingą vėliau ir į Havaną o iš ten 1898 m. vėl perlaidojo Sevilijos katedroje.

Patranka iš garsiojo „Atochos“ aukso galeono, Indijų archyvas

Kristupo Kolumbo antkapio paminklas Sevilijos katedroje

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toledas

Toledo katedroje teko matyti milžinišką monstranciją kuriai nulieti buvo panaudotas pirmasis Kolumbo atvežtas amerikos auksas. Nulieta įtin smulkiai, monstrancija kuri susideda iš ~ 5600 skirtingų dalių sujungtų 12500 jungčių ir papuošta 260 figurėlių. 18 kilogramų 18 karatų aukso ir 183 kilogramai gryno sidabro buvo sunaudoti gamyboje. Taigi aukso čia ne tiek daug kiek įsivaizduojame – tik 18 kilogramų, nes pagrindas čia sidabras, tačiau auksu spindi iš toli ir viskas gražu. Katedros muziejuje buvo ir daugiau masyvių auksinių kryžių kurie galima manyti irgi buvo nulieti iš Amerikos atplukdyto aukso.

Madridas

Vienas svarbiausių mano tikslų Ispanijoje buvo aplankyti Amerikų muziejų (Museo de Americas) Madride. Tiesą sakant maniau, kad jame bus daug daugiau archeologinių artefaktų nei tikėjausi nes  trūko kai kurių archeologinių kultūrų radinių, tačiau tai ką pamačiau muziejuje buvo įspūdinga. Ten saugoma ir Šiaurės Amerikos indėnų buities įrankiai, rūbai ir keramika, taip pat ir Majų, Inkų kultūrų archeologiniai radiniai, kasdieniai darbo įrankiai. Daugiausia ten  buvo Majų keramikos, šiek tiek stelų, Actekų palikimo nebuvo daug, tačiau teko matyti ir Teotihuakano ir Mixtekų artefaktų.

Nemažą dalį muziejuje užėmė radiniai iš Peru, Močikos bei Naskos kultūrų keramikos, šiek tiek audinių ir laidojimo urnų.

Buvo dar šiek tiek aukso vabaliukų iš Kosta Rikos,  auksinių figurėlių ir laidojimo urnų iš Kolumbijos – Tairono, Sinu bei Quimbaya civilizacijos lobių.

Tiesa, paskutinės dvi foto ne mano, nors buvau ir pasidaręs analogiškas, tačiau su mano muiline kažkas nesigavo, matyt auksas perdaug spindėjo…

Taip pat teko išsamiai apžiūrėti ir garsujį Majų Madrido kodeksą, kurio kopiją deja buvau neblogai nufotografavęs, tačiau jo nuotraukų pilna internete. Ten aprašyti visokie majų astronominiai bei maginiai dalykėliai. Tai buvusi majų knyga, galima sakyti „parašyta ant kartoniuko“, t.y. ten jau buvo naudotas popierius. Galimas daiktas tokių knygų buvo nemažai, tačiau pasaulyje dabar jų liko tik keturios. Kadangi konkistadorai ir vėliau atėjusi katalikiška valdžia naikino pagoniškus raštus, likusios knygos buvo sudegintos.

Vatikano muziejus

Lankydamas Vatikano muziejų pastebėjau ir nedidelę MuiskųQuimbaya, Čimu bei sinu kultūrų ekspoziciją. Viskas čia reta ir įdomu, tad siūlau apsilankyti. Nes Europoje muziejų kur saugomi amerikos civilizacijų archeologiniai radiniai tikrai nedaug, manau galima skaičiuoti ant rankos pirštų. Dar yra Britų muziejus bei man dar nežinoma kolekcija Krokuvoje. Kas žino daugiau, siūlau pasidalinti informacija.

 

Jums rekomenduojame:

Komentuok su Facebook paskyra

sarunas

sarunas