0

Pažintys “prie Smetonos”. Lietuvaičių materializmo šaknys.

1934 m. “Piršlys” – mėnesinis vedyboms skirtas laikraštis, anuomet buvęs labai populiarus, pusę jo, t.y. du lapus užėmė pažinčių skelbimai. O jie tikrai įdomūs, verti dėmesio ir šypsenų.

Pilną laikraštuką galima rasti epavelde. O čia pateiksiu smagiausias ištraukas. Pradėjus skaityti tampa aišku, oj nekuklūs buvo žmonės tais laikais… Skelbimuose rašo viską, ir kiek kas turto ar karvių turi, kokia alga ar specialybės kategorija, ir kokie patys gražūs. O ir rašyba tarpukario Lietuvoje ypatinga, dar nesunorminta.  

Nešpėtna mergina – reiškia graži, arba kaip galima iš pačio žodžio suprasti, nebaisi. Rašo tiesiai šviesiai, kad reikia turtingo.  Skelbimas Nr. 2 visai paprasto žmogelio –  svarbu baigusi keturias klases,  ir taikaus būdo (kad lėkščių nemėtytų). Nors pradinis išsilavinimas Smetonos laikais buvo privalomas, keturios klasės (skyriai) visgi ir tais laikais buvo mažoka. Na o skelbime Nr. 32 žmogelis visai jau prakutęs tai ir iš merginos daugiau reikalauja –  netgi 10 tūkstančių litų grynais. Tais laikais tai buvo labai daug, palyginus su dabartinias litais manau gal net būtų santykiu 1:10.

Skelbimas Nr.27 – mergina taikosi kaip tik į pinigingus ponus, jau nesvarbu nei išvaizda nei tikėjimas, svarbu pajamos. Pastebėjau, kad taip su dauguma skelbimų ir tik keli neužsiminė apie turtą.

Pabaigai patys materialistiškiausi skelbimai:

 “Prie Smetonos” Lietuva katalikiška ir dorovinga buvo, tai kur gi tos vertybės ir dorovingumas apie kurį kalbėjo? Matome tik naudos ieškojimą ir materializmą, buvo jis visais laikais nereikia idealizuoti tarpukario epochos. Tada pažintyse aprašinėjo turtą, dabar to irgi neslepia. Net dvylikametės prie BMW pozuoja, rodydamos poreikį, ką jau kalbėt apie vyresnes. Kas turi rodosi, kas neturi vistiek bando vaizduoti, kad turi. O merginos nesikuklina į akis dėti kiek ir ko joms reikia. Taigi viskas dabar paprasta, tik “prie Smetonos” buvo tikriausiai dar paprasčiau. Žmonės nesikeičia, tik skirtumas tas, kad dabar lietuviai vistiek kuklesni nei anksčiau. Matyt sovietmečio trauma padarė savo, kai viskas buvo atimta.

Ir visas pažinčių skyrelis pasiskaitymui:)


Informacija iš:

http://www.epaveldas.lt/vbspi/biRecord.do?biExemplarId=132369

Patinka? Tuomet pavaišink autorių puodeliu kavos!

Tekstų ruošimas, pakankamai kokybiško tinklalapio išlaikymas bei sisteminiai atnaujinimai reikalauja nemažai pastangų, laiko ir lėšų.
​-  Viskas turi savo kainą, o įdomiosios istorijos tinklaraščio projektui vystyti ir auginti reikia ir JŪSŲ paramos. Kolkas tai padaryti galite tik per Paypal platformą, paspaudę ant mygtuko “Donate”.

Komentuok su Facebook paskyra!

sarunas

sarunas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.