0

Pažintys „prie Smetonos“. Lietuvaičių materializmo šaknys.

1934 m. „Piršlys“ – mėnesinis vedyboms skirtas laikraštis, anuomet buvęs labai populiarus, pusę jo, t.y. du lapus užėmė pažinčių skelbimai. O jie tikrai įdomūs, verti dėmesio ir šypsenų.

Pilną laikraštuką galima rasti epavelde. O čia pateiksiu smagiausias ištraukas. Pradėjus skaityti tampa aišku, oj nekuklūs buvo žmonės tais laikais…Skelbimuose rašo viską, kiek kas turto ar karvių turi, kokia alga ar specialybės kategorija, ir kokie patys gražūs.

Nešpėtna mergina – reiškia graži, arba kaip galima iš pačio žodžio suprasti, nebaisi. Rašo tiesiai šviesiai, reik turtingo. Antras skelbimas visai paprasto žmogelio –  svarbu baigusi keturias klases,  ir taikaus būdo (kad lėkščių nemėtytų). Nors pradinis išsilavinimas Smetonos laikais buvo privalomas, keturios klasės (skyriai) visgi ir tais laikais buvo mažoka.

O čia žmogelis visai jau prakutęs tai ir iš merginos daugiau reikalauja dar su 10k litų grynais. Tais laikais tai buvo labai daug, palyginus su dabartinias litais manau gal net būtų santykiu 1:10.

O čia merginos taikosi kaip tik į pinigingus ponus, nesvarbu nei išvaizda nei tikėjimas, svarbu pajamos. Ir taip su dauguma skelbimų. Tik keli neužsiminė apie turtą. O pabaigai mano nuomone patys materialistiškiausi:

Taigi, dabar pradėsit galvoti, kaip čia dabar, „prie Smetonos žmonės“ visai be vertybių buvo. O kad kažin, juk ir Lietuva katalikiška buvo. Tai kaip čia?

Kad kaip buvo, taip ir yra. Tada pažintyse aprašinėjo turtą, dabar irgi neslepia. Net dvylikametės prie BMW pozuoja, rodydamos poreikį, ką jau kalbėt apie vyresnes. Kas turi rodosi, kas neturi vistiek bando vaizduoti, kad turi. O merginos nesikuklina į akis dėti kiek ir ko joms reikia. Taigi viskas dabar paprasta, tik „prie Smetonos“ buvo dar paprasčiau. Gal todėl ir geriau:)

Žmonės nesikeičia, tik skirtumas tas, kad dabar lietuviai vistiek kuklesni nei anksčiau. Matyt sovietmečio trauma padarė savo, kai viskas buvo atimta.

Kad viskas taip paprasta būtų…

Ir visas pažinčių skyrelis pasiskaitymui iš :

http://www.epaveldas.lt/vbspi/biRecord.do?biExemplarId=132369


Komentuok su Facebook paskyra

sarunas

sarunas

Parašykite komentarą