0

Panzer VIII Maus – sunkiausias tankas pasaulyje!

1942 m. Ferdinando Porsche pradėtas, o po poros metų pilnai užbaigtas sunkiausias kada nors pagamintas tankas  Maus (188 t.). Dėl šarvų storio bei visų priešo tankų šarvų pramušamumo galimybės Maus mūšio lauke turėjo būti nenugalimas – tačiau vienas lauke ne karys.

Nuo informacijos apie Maus’ą internetas net lūžta plačiau skaityti čia, yra ir unikalių nuotraukų, tad čia paminėsiu tik svarbiausius faktus.  Suprojektuotas 1942 m. – svajota siaubūnus gaminti šimtais, vėliau tik  dešimtimis. Karui pasisukus vokiečiams nenaudinga linkme pradėta galvoti jau tik apie penketą Maus – galiausiai pavyko pagaminti vieną eksperimentinį tanką, kitas liko pilnai neužbaigtas, dar keturiems buvo pagaminti karkasai ir bokšteliai, tačiau 1944 m. rugpjūtį jų gamyba atšaukta.

Amerikiečiai 1944 – ųjų fronte matydami naujus vis didesnius vokiečių tankus naikintojus, kaip pvz. Jagdtiger (71,7 t.), 1945 m, karo pabaigoje gaminosi du prototipinius supertankus T-28 (95 t.), tačiau kare jų panaudoti visgi nesuspėjo, o ir svoriu Maus’ui prilygti negalėjo.

Kairėje T-28 (JAV), dešinėje Jagdtiger (Vokietija)

Maus’as turėjo 75-mm bei 128-mm šarvamušę patranką (tokią kaip ir Jagdtiger) galėjusią sunaikinti bet kokį tanką mūšio lauke, o priekiniai šarvai buvo net 20 cm. storio plieno, bokštelio priekis 22 cm. storio, o šoniniai šarvai 18 cm. storio, tačiau prie pat pagrindinio pabūklo šarvas siekė net 46 centimetrus plieno! Palyginimui Tigras, turėjo tik 10 centimetrų storio plieno priekinius šarvus. Siekiant apsaugoti nuo Il- 2 atakų, tanko viršutiniai šarvai buvo padidinti iki 220 mm. storio. Tankas jau ir taip svėrė 188 tonas – tačiau Hitlerio norimas svoris buvo 200 tonų!

Tankas turėjo išorinį kuro baką gale, o keliais riedėti galėjo apie 20 km/h. greičiu. Dyzelinis variklis buvo sujungtas su elektros generatoriais – F. Porsche testavo naują pilnai elektrinę transmisija, taip pat ir kitas naujoves – tanko vairuotojas buvo atskirtas nuo tanko vado ir komunikuoti jie galejo tik per ausines ir mikrofoną.  Tačiau galiūnas buvo per sunkus bet kokiems to meto tiltams. Todėl netgi buvo pritaikytas pervažiuoti nedideles upes – tankas buvo sukonstruotas nepralaidus vandeniui ir turėjo oro paėmimo vamzdį, taip pat ir “snorkelį”.  Kad perbristų upę reikėjo, kad pakaitomis abu Maus’ai būtų sujungti elektros kabeliu (vienas jų turėjo būti dideliu generatoriumi).

Žvelgiant praktiniais ir ekonominiais aspektais toks tankas buvo visai nenaudingas. Sunku net įsivaizduoti tokį tanką brendantį per upę ir neprasmengantį dumble! Tankų generolas H. Guderianas nelabai ir žinojo kaip šį tanką galima panaudoti 1944 metų mūšiuose. Jis lėtas, kulkosvaidį turėjo tik bokštelio gale. Hipotetiniu atveju tankas priešui žalos galėtų pridarytų ginybinėje kovoje – apkastas ir naudojamas kaip neįveikiama artilerijos baterija.

Panaudoti jį buvo galima ir propagandiniais tikslais, ypatingais momentais jį, kaip slaptą ginklą paleisti į frontą, kelti sumaištį ir gąsdinti priešus. Tačiau nereikia atmesti ir to, kad fronte jis iškart galėjo tapti pagrindiniu mūšio taikiniu.

Nuotraukoje viršuje tankai transportuojami geležinkelio platforma –  kairėje Maus, dešinėje dar vienas supertankas Sturmtiger Brummbar šaudantis  380 mm raketiniais sviediniais – sakoma vienu šūviu yra sunaikinęs tris vienas šalia kito buvusius Sherman tankus. Brummbar buvo gaminami iš kovose apgadintų Tigrų, pritaikant važiuoklę, o tokio kalibro pabūklas permontuojamas nuo laivyno. Vokiečiai gamino tiek daug skirtingų modelių ir modifikacijų tankų, o nuo 1943 metų tankų masė vis stambėjo, gamybos sąnaudos labai išaugo. Karo laimėti su Maus’u tikrai nebuvo įmanoma – reikėjo kiek pigesnių ir masinės gamybos tankų  analogiškų rusiškiems T34/85 bei IS – 2.

Mausas purve

Mauso vargai

Dėl didelio Maus’o svorio jis smigo į purvą, greit dėvėjosi dalys, variklio problemos, nuolatinė kuro stoka, jį buvo sunku perdislokuoti į frontą ir atgal, buvo reikalinga didelė apsauga (tanko šarvai stipriausi priekyje, o iš šonuose silpnesni, o gale silpniausi – iš galo apėjęs priešas jį galėjo ir sunaikinti). Kaip tankas buvo perdislokuojamas matome nuotraukose viršuje – jis tiesiog užvažiuoja ant geležinkelio platformos ir transportuojamas geležinkeliu.

Sovietams įsiveržus į Vokietiją, 1945 m. balandžio 21 d. kovoms vykstant netoli Kumersdorfo poligono kur ir buvo abu Maus prototipai, vokiečių kariai nusprendė verčiau patys juos sunaikinti, negu kad tankai atitektų priešui. Maus’ų variklių skyriuose padėti sprogmenys, o pirmąjame (kovai paruoštame tanke) dar buvo ir jo patrankos sviedinių, tad sprogimas itin stipriai suniokojo pirmąjį šarvuotį. Antrąjame Maus’e  sviedinių nebuvo, nes dar  nebuvo pilnai sumontuotas bokštelis, tad vokiečių padėti sprogmenys jo taip stipriai nesugadino. Kaip oficialiai teigiama, pirmasis užbaigtas prototipas kovose nesudalyvavo.

Sovietų kariai radę šių tankų nuolaužas turėjo gerokai pavargti – nuolaužų pergabenimo procedūra buvo labai problematiška – rusams prireikė net šešių didžiausių (18 t.) trofėjinių Sd.Kfz. 9 transporterių, kad patrauktų sprogimo nutrauktą tanko bokštelį, svėrusį 55 tonas! Galiausiai iš dviejų galiūnų nuolaužų rusai surinko ir suremontavo vieną Maus’o prototipą, kuris vėliau buvo testuojamas poligonuose. Šiandien jį galima pamatyti Kubinkos tankų muziejuje, Maskvoje. Tačiau Maus’as iki šiandien vis dar nejudrus – trūksta variklio, kai kurių važiuoklės dalių. Krupp’o plieno fabrikuose Essene sąjungininkai taip pat rado nemažai pradėtų gaminti Maus dalių. Gausų Maus nuotraukų albumą galite pamatyti čia.

Sąjungininkų kariai prie Maus karkasų ir bokštelių Meppene

Kubinkos tankų muziejuje, Maskva

p.s. Buvo konstruojamas ir mažesnysis Maus’o pusbrolis naujos kartos tankas E-100, kiek lengvesnis tačiau taip pat labai sunkus, bet vokiečių inžinieriai jo užbaigti nesuspėjo, sovietų ir amerikiečių kariai aptiko tik važiuoklės prototipus. Nuotrauka apačioje – Photoshop kūryba, iliustracijoje apačioje – tankų modeliukai,  E-100 kairėje ir Maus dešinėje – visiškas futurizmas!

Plačiau:

http://tank-photographs.s3-website-eu-west-1.amazonaws.com/maus-panzerkampfwagn-VIII-super-heavy-tank.html

https://www.warhistoryonline.com/instant-articles/panzerkampfwagen-viii-maus.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Panzer_VIII_Maus

Patinka? Tuomet pavaišink autorių puodeliu kavos!

Tekstų ruošimas, pakankamai kokybiško tinklalapio išlaikymas bei sisteminiai atnaujinimai reikalauja nemažai pastangų, laiko ir lėšų. Viskas turi savo kainą, o įdomiosios istorijos tinklaraščio projektui vystyti ir auginti reikia ir JŪSŲ paramos.

Tai padaryti galite tik per Paypal, paspaudę ant mygtuko “Donate” arba Patreon platformoje paspaudę nuorodą  https://www.patreon.com/praeitiespaslaptys

Komentuok su Facebook paskyra!

sarunas

sarunas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.